Zasady suplementacji i leczenia witaminą D – nowelizacja 2018 r.
Słowa kluczowe / Keywords:
Streszczenie:
Wprowadzenie: Niedobór witaminy D jest ważnym i powszechnym problemem zdrowotnym w Polsce. Niezależnie od wieku, deficyt witaminy D wiązany jest ze znacznym wzrostem ryzyka rozwoju wielu chorób oraz szeregu negatywnych skutków zdrowotnych. Celem niniejszego dokumentu zawierającego wytyczne oparte na dowodach jest dostarczenie pracownikom służby zdrowia w Polsce oraz populacji ogólnej aktualnych rekomendacji dotyczących profilaktyki, diagnozowania i leczenia niedoboru witaminy D.
Metody: Przeprowadzono systematyczny przegląd piśmiennictwa odnoszącego się do zapobiegania niedoborom witaminy D i ich leczenia. Zaktualizowane zalecenia opracowano przy użyciu systemu klasyfikacji zaleceń (GRADE) opisującego siłę zalecenia i jakość dowodów potwierdzających. Zespół Ekspertów ocenił dowody dotyczące zagadnienia niedoboru witaminy D, sformułował cele tego dokumentu i opracował wytyczne postępowania w populacji ogólnej i w grupach ryzyka.
Wyniki: Zaktualizowane rekomendacje określają kryteria diagnostyczne oceny stanu zaopatrzenia w witaminę D i opisują strategie profilaktyki i leczenia jej niedoboru w populacji ogólnej oraz w grupach o podwyższonym ryzyku jego wystąpienia. Opracowano zalecenia dotyczące zapobiegania temu problemowi zdrowotnemu, suplementacji i leczenia niedoboru witaminy D oraz omówiono szczegółowe wytyczne postępowania w podstawowej i specjalistycznej opiece zdrowotnej.
Wniosek: Niedobór witaminy D jest bardzo rozpowszechniony w Polsce i dotyczy wszystkich grup wiekowych. Istnieje potrzeba wdrożenia regularnej suplementacji sugerowanymi dawkami oraz opracowania skutecznej strategii łagodzenia skutków niedoboru witaminy D w populacji polskiej. Zaktualizowane zalecenia skierowane są do pracowników służby zdrowia i władz zajmujących się kompleksową polityką zdrowotną w Polsce. Opracowane wytyczne powinny zostać uwzględnione w programach zdrowia publicznego mających na celu zapobieganie szerokiemu spektrum chorób przewlekłych.
Standardy Medyczne/Pediatria, 2018, T. 15, 531-559
Abstract:
x
Strona przeznaczona dla lekarzy i osób pracujących w ochronie zdrowia. Wchodząc tu, potwierdzasz, że jesteś osobą uprawnioną do przeglądania zawartych na tej stronie treści.