Już w Polsce dostępny rewolucyjny proces opatrywania ran metodą elektroprzędzenia - Spincare™

2020-11-10

article image

Artykuł sponsorowany firmy Sequoia Pharmaceuticals Sp. z o.o.

 

Jedną z innowacyjnych, bezinwazyjnych metod leczenia ran jest metoda elektroprzędzenia. Zastosowanie urządzeń do elektroprzędzenia w medycynie, szczególnie w leczeniu ran, cieszy się w ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem. Elektroprzędzenie (ang. electrospinning) jest znaną od lat 30. ubiegłego wieku techniką wytwarzania przy użyciu sił elektrostatycznych, z wykorzystaniem zarówno naturalnych jak i syntetycznych materiałów, włókien o różnej morfologii i o średnicy od kilkunastu do tysiąca nanometró[1] Dostępne są zbudowane z nanowłókien, przygotowane wcześniej opatrunki, jednak aplikacja siatki nanowłókien bezpośrednio na ranę zapewnia znacznie lepsze pokrycie uszkodzonej powierzchni skóry, zmniejsza dolegliwości i umożliwia spersonalizowanie opatrunku poprzez dostosowanie do sytuacji klinicznej i potrzeb pacjenta[2][3]

Naukowcy z Izraela na podstawie licznych badań opracowali doskonały sposób bezinwazyjnego opatrywania ran – system Spincare. System ten, to przenośne, podręczne, łatwe w użyciu urządzenie do elektroprzędzenia. Pozwala on nakładać w pełni spersonalizowaną, przejściową warstwę skóry, która przyczynia się do leczenia ran i oparzeń. Dzięki specyficznemu i zdefiniowanemu rozkładowi porów, jak również dużemu obszarowi powierzchni, opatrunek wykonany techniką nanoprzędzenia naśladuje strukturę macierzy pozakomórkowej, która otacza komórki w tkankach, tworząc doskonałe medium do integracji, naprawy i gojenia tkanki.

Spincare jest pierwszym i jedynym dostępnym na rynku przenośnym systemem, który wykorzystując technologię elektroprzędzenia, umożliwia natychmiastowe leczenie ran, które przewyższa tradycyjne metody. System można aktywować na odległość bez kontaktu między osobą opatrującą a miejscem rany, co jest istotne pod kątem ograniczania infekcji. Opracowane rozwiązanie jest tymczasową warstwą skóry lub tymczasową warstwą kontaktową, która pozostaje na ranie przez cały okres gojenia bez konieczności zmiany opatrunku.,[4].

Proces gojenia się ran ma kluczowe znaczenie dla powrotu pacjenta do zdrowia, a przyszły wpływ przenośnego systemu elektroprzędzenia na systemy opieki zdrowotnej będzie ogromny.

Zobacz jak działa system Spincare:  https://www.youtube.com/watch?v=baq2PbVeA38

Zobacz jakie ma zastosowanie Spincare w praktyce: https://nanomedic.com/webinar-making-hard-easy-spincare-a-new-alternative-for-wound-care-treatment/

 

[1] A. Formhals. Process and apparatus for preparing artificial threads, US Patent No. 1975504, 1934.

[2] Pereira RF, Barrias CC, Granja PL, Bartolo PJ. Advanced biofabrication strategies for skin regeneration and repair. Nanomedicine (Lond). 2013 Apr;8(4):603-21. doi: 10.2217/nnm.13.50. PMID: 23560411.

[3] J. R. Dias, P. L. Granja and P. J. Bártolo. Prog. Mater. Sci. 2016, 84, 314–334.

[4] HAIK, Josef, et al. The feasibility of a handheld electrospinning device for the application of nanofibrous wound dressings. Advances in wound care, 2017, 6.5: 166-174.

 


Podobne aktualności

Strona przeznaczona dla lekarzy i osób pracujących w ochronie zdrowia. Wchodząc tu, potwierdzasz, że jesteś osobą uprawnioną do przeglądania zawartych na tej stronie treści.