Moczenie nocne u dzieci
Autor: Karolina Oskroba Klinika Urologii Dziecięcej, Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”, Warszawa
Moczenie nocne u dzieci jest częstą przyczyną wizyt u specjalisty. Z codziennej praktyki wynika, że z czasem choroba ta może utrudniać prawidłowe funkcjonowanie nie tylko małego pacjenta, lecz także jego rodziny. Pierwsza wizyta w gabinecie lekarskim związana z tym problemem najczęściej ma miejsce ok. 6. roku życia dziecka, czyli niedługo przed rozpoczęciem szkoły podstawowej.
Moczenia nocnego nie należy bagatelizować, ponieważ może stać się przyczyną wycofania się dziecka z życia towarzyskiego, stygmatyzowania i odseparowania.
- Jakie są najczęstsze przyczyny moczenia nocnego u dzieci?
- Jak rozpoznać, kiedy warto się udać do specjalisty?
- Jakie metody leczenia są obecnie dostępne i jak działają?
- jakie wsparcie jest dostępne w ramach terapii medycznej?
Warto zgłębić ten temat, ponieważ większość pacjentów, zanim trafi pod opiekę urologa lub nefrologa dziecięcego, to właśnie w poradni pediatrycznej przejdzie pierwszą diagnostykę i próbę leczenia.
Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, w którym szczegółowo omówiono diagnostykę oraz zalecane sposoby leczenia moczenia nocnego u dzieci.
Pełna treść artykułu znajduje się pod linkiem: https://standardy.pl/artykuly/id/2082
Podobne aktualności
Strona przeznaczona dla lekarzy i osób pracujących w ochronie zdrowia. Wchodząc tu, potwierdzasz, że jesteś osobą uprawnioną do przeglądania zawartych na tej stronie treści.